Arba kaip įsirengti namus (ne)patogius kaimynui.
Jeigu už kiekvieną „niekas taip nedaro” gaučiau po eurą…
Pilkos lubos? Kaip čia atrodys, niekas taip nedaro. LED’as po dušo padu? Nu prisigalvoji, niekas taip nedaro. Sofa be miegojimo funkcijos? O kur guldysit svečius? Nu suprantat… NIEKAS GI TAIP NEDARO. Ir čia tik apie mano asmeninius namus. O kur dar N+1 savanoriškai įsiūlytas komentaras apie darbinius projektus.
Į visus juos galiu atsakyti labai trumpai. Žmonės į mane kreipiasi ne tam, kad jų namuose copy-paste metodu sutalpinčiau tai, ką daro visi. Pasižiūrėjus youtube ar pasiklausius tėvų, draugų, kaimynų ar Gražinos iš interneto, standartą namuose susikurti gali bet kas. Bet ar tikrai tai yra TAI, ko iš tikrųjų reikia?
Tūlikas po laiptais ir kiti išplanavimo standartai.
Kol nuosavų namų idėjos dar buvo tik popieriuje (šiaip ekrane, bet popierius juk romantiškiau), Gražina iš interneto primygtinai siūlė pirmame aukšte atsisakyti dušo, o tualetą kišti po laiptais. Nu, nes taip įprasta dar nuo tų laikų, kai savo namus statėsi seneliai ir aišku, kad visi taip daro. Taip pat moteriškė nepagailėjo patarimo traukti židinį į šoną ir nemažinti ir taip mažos svetainės. Atsiprašau, ką?!
Nepaisant nervinio akies trūkčiojimo, kuris ištinka, kai interneto ekspertai pradeda aiškinti kaip turėtum gyventi (ar šiuo atveju įsirenginėti namus), yra dar keletas priežasčių, kodėl anksčiau minėtų „patarimų” vieta yra šiukšlių dėžėje. Labai gali būti, kad komentatoriai iš tikrųjų nesuvokia svetimų namų erdvės ir jos ypatumų. Kadangi savo namų išplanavimui Gražinos patarimų nepritaikėm, dabar mūsų mažoje svetainėje patogiai sutelpa dešimt užpakalių ir kai Vinui Dyzeliui (šuniukui, ne aktoriui) užeina pasiutimas, jis nekliūdamas už daiktų išsilaksto ir namuose.
Pagal visus nusistovėjusius išplanavimo standartus, kiekvienuose namuose prieškambaris turėtų būti atskirtas durimis, kitaip namus pastoviai koš skersvėjis. Jeigu namas dviaukštis, pirmo aukšto san. mazge užtenka tualeto ir praustuvo rankoms nusiplauti, nes niekas gi neis maudytis į pirmą aukštą. Ir savaime suprantama, kad tūlikas turi būti po laiptas. Arba sandėliukas. Arba spinta. Ir išvis, kiekvienas namų kampelis turi būti užkištas, nes neduok dieve, atsiras centimetras neišnaudotos erdvės.
Kam čia tiek tų elektros taškų?
„Ir skirtingų apšvietimų prikišta kaip kokiam klube.” Nu tikrai, užtenka standartiškai po vieną lempą kambario centre, o jei pritrūks rozečių, tai prailgintuvą atsitempti galima. Šitos pastabėlės darbinėje aplinkoje man turbūt pačios smagiausios. Realiai mano darbas yra padaryti viską atvirkščiai: kad prailgintuvo namuose neprireiktų net Kalėdinei eglutei, o apšvietimas būtų maksimaliai pritaikytas kiekvienam galimam veiksmui.
Apšvietimas ir elektros instaliacija naujai kuriamuose ar šiuo metu atnaujinamuose interjeruose yra viena svarbiausių sudedamųjų projekto dalių. Nu ir nieko jau neturėčiau nustebinti sakydama, kad patogiam gyvenimui apšvietimo ir elektros planai turėtų būti paruošti individualiai. Prie visų standartinių elektros lizdų šaldytuvui, orkaitei ir panašiai, turi būti pagal asmeninius poreikius suplanuoti lizdai kiekvienam prietaisui. O ir papildomų kištukinių lizdų visada siūlau nepamiršti. Maža ką. Pamiršti reikėtų tik apšvietimo ir elektros taškų pamėtymus iš akies.
Ko dar niekas nedaro?
Niekas nepalieka užuolaidomis neuždengtų langų. Niekas nemontuoja židinių vidury kambario. Niekas nestato valgomojo kėdžių nugara į langus. Niekas nedaro trijų dušų nuosavuose namuose. Lubos visada dažomos tik baltai. Galėčiau tęsti iki nukritimo… O iš tikrųjų tai visi savo namuose gali daryti ką tik nori.
Galbūt pro namų langus matosi miškas ir visai nesinori to vaizdo uždengti. Galbūt turi didelę, išskirtinę erdvę, kurioje baldus susistatyti gali ne tik palei sienas. Galbūt, kaip ir aš, nemėgsti šveisti vonių. O gal nori lubas nusidažyti raudonai… Nuo paskutinio dar pabandyčiau atkalbėti, bet jeigu iš tikrųjų labai nori, tai blemba, kai nusibos ta raudona – persidažysi.
Summa Summarum
Esmė, kad standartiniai interjero sprendimai nėra kažkokia namų įrengimo panacėja. Populiarios spalvos, plytelės ar baldinės plokštės nepavers namų išskirtinai patogiais ir praktiškais. Kiekvienų namų receptas turėtų būti individualus. Tik tų namų savininkas (ir dizaineris, jeigu toks yra) žino savo gyvenimo būdą ir poreikius. Ir tik pagal juos sukurti namai bus maksimaliai patogūs juose gyvenančiam žmogui.
Nekreipk dėmesio į tai, ką sako kiti. Kurdamas savo namus gali būti absoliučiai savanaudis. Namai Tavo ir jie turi būti patogūs Tau. Ne mamai, ne tėčiui, sesei, broliui, draugui ar kaimynui. Ir ne Gražinai iš interneto.